استاکس نت، کاری از یک گروه سی نفره
ارسال در تاريخ جمعه ۱۳۸٩/٩/۱٢ توسط ایمان

مطابق یک بررسی، بدافزار استاکس‌نت کار یک گروه سی نفره بوده است.کرم «استاکس نت» نوعی بدافزار است که با استفاده از نقص امنیتی موجود در میانبرهای ویندوز، با آلوده کردن رایانه‌های کاربران صنعتی فایل‌های با قالب اسکادا که مربوط به نرم‌افزارهای WinCC و PCS7 شرکت زیمنس را جمع آوری کرده و به یک سرور خاص ارسال می‌کند.

این بدافزار در اواسط تیرماه ۱۳۸۹ در سراسر جهان انتشار یافت و بیشترین میزان آلودگی به این بدافزار در ایران گزارش شده است.


گروهی از کارشناسان بر این باورند که طراحان استاکس‌نت یک منطقه جغرافیایی خاص را مدنظر داشته‌اند و طبق گزارش مجله بیزنس ویک هدف از طراحی این بدافزار دستیابی به اطلاعات صنعتی ایران است.


به هر حال این بدافزار پیچیده که می تواندکنترل کننده‌های نیروگاه‌های برق و دیگر زیرساخت‌ها را مورد حمله قرار دهد، برای مدتی نسبتاً طولانی در صدر اخبار بین‌المللی امنیت سایبر قرار گرفت.


به گزارش مهران رایانه، یک شرکت امنیتی که کد ویروس استاکس نت را مهندسی معکوس کرده است مدعی شده که 30 نوع دستخط برنامه نویسی در آن مشاهده گشته است.

منظور از دستخط را می توان سبک نوشتن روتین‌ها و حلقه‌های برنامه‌نویسی ذکر کرد.

به گفته The Atlantic نتیجه آنکه می‌توان به این نکته رسید که حداقل 30 نفر متخصص برنامه‌نویسی، برای نوشتن این جاسوس افزار اجیر شده‌اند.
مطالب جالب