بلوتوث خود را همیشه خاموش کنید
ارسال در تاريخ شنبه ۱۳۸٩/٩/۱۳ توسط ایمان

معاون اجتماعی پلیس آگاهی با تأکید بر ناآگاهی افراد در زمینه هک موبایل اعلام کرد: برای جلوگیری از هک، بلوتوث تلفن همراه همیشه خاموش باشد.سرهنگ عبدالله قاسمی در گفت‌وگو با فارس گفت: هک موبایل به دلیل ناآگاهی شهروندان به یک معضل تبدیل شده و لازم است به توصیه‌ها و هشدار توجه کنند.
وی اظهار داشت: براساس ماده یک قانون جرایم رایانه‌ای؛ هرکس به طور غیرمجاز به داده‎ها یا سیستم‎های رایانه‎ای یا مخابراتی که به وسیله تدابیر امنیتی حفاظت شده است دسترسی یابد، به حبس از 91 روز تا یک سال یا جزای نقدی از 5 تا 20 میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
سرهنگ قاسمی افزود: هک موبایل عمدتاً توسط بلوتوث انجام می‌شود و هکرها از طریق هک کردن موبایل و با استفاده از روشن بودن بلوتوث گوشی می‌توانند به تمامی اطلاعات شخصی افراد دست پیدا کنند.
این مقام پلیس آگاهی گفت: هک موبایل در مکان‌های عمومی صورت می‌گیرد، در این مکان‌ها افراد با روشن کردن گوشی‌های موبایل اقدام به تبادل اطلاعات از جمله فیلم و موسیقی و غیره می‌کنند که فرصت را برای سودجویان و هکرها فراهم می‌کنند.
سرهنگ قاسمی ضمن تأکید بر رعایت نکات ایمنی و توصیه‌ها برای جلوگیری از هک موبایل، افزود:
- بلوتوث موبایل همیشه خاموش باشد.
- از هندزفری‌های مجهز به تکنولوژی بلوتوث استفاده نکنید.
- تنظیمات بلوتوث گوشی را به نحوی تنظیم کنید که برای دریافت فایل‌های ارسالی حداقل چند بار از آنها موافقت بخواهد.
- هنگام اتصال به اینترنت از طریق تلفن همراه بر روی لینک‌ها و پیام‌های نامطمئن کلیک نکنید.
معاون اجتماعی پلیس آگاهی از شهروندان خواست تا عکس‌های شخصی، اطلاعات و ... را در موبایل خود نگهداری نکنند و تأکید کرد: متأسفانه بسیاری از زنان عکس‌ها و فیلم‌های شخصی و خانوادگی را در موبایل خود داند که موجب بروز بسیاری از مشکلات تلخ می‌شود.
وی اظهار داشت: پرونده‌های در این زمینه در پلیس آگاهی تشکیل شده که طی آن بدون اطلاع یا اطلاع افراد گوشی موبایل به سرقت رفته یا هک شده است و منجر به فاجعه می‌شود.
سرهنگ قاسمی گفت: پس از هک موبایل یا سرقت آن، سودجویان با استفاده از اطلاعات موجود در آن اقدام به اخاذی با انتشار آن در اینترنت می‌کنند. این اقدام موجب هتک حیثیت و باعث لطمه به خانواده‌ها می‌شود.
معاون اجتماعی پلیس آگاهی از شهروندان و بویژه خانم‌ها خواست تا به هیچ عنوان عکس‌ها و فیلم‌های شخصی و خانوادگی خود را در موبایل نگهداری نکنند، این اطلاعات باید در مکانی امن نگهداری شود.

منبع: itanalyze.ir