خواندنی از بابانویل
ارسال در تاريخ دوشنبه ۱۳۸٩/۱٠/٦ توسط ایمان

حتما ادامه مطلب رو بخونید تا بدونید بابانویل از کجا اومده.


 

بابانوئل یک شخصیت تاریخی و داستانی در فرهنگ عامیانه کشورهای غربی و مسیحی است. نام بابانوئل با جشن کریسمس آمیخته شده است. بابا نوئل عمدتاً یک پیرمرد چاق با ریش سفید بلند و لباس قرمز است که در روز کریسمس یا شب قبل از آن هدیه‌هایی را برای بچه‌ها می‌آورد. بابانوئل که در زبان فارسی به کار برده می‌شود برگرفته از اصطلاح فرانسوی پاپانوئل Papa Noël و یا Père Noël (پدر نوئل) است.در بیشتر کشورهای دنیا نام انگلیسی ـ آمریکایی آن سانتا کلاوز Santa Clause استفاده می‌شود. سن نیکولاس، بابا کریسمس و کریس کرینگل دیگر نام‌های آن است.

بابانوئل با نوعی سورتمه به شکلی خاص، که چندین گوزن شمالی آن را به دنبال خود می‌کشند، به شهرهای مختلف می‌رود. سورتمه‌ای که قادر به پرواز است.

 

بابا نوئل می‌داند که کدام بچه در طول سال خوب بوده و کدام بد؟ چون او با خداوند ارتباط دارد. و او فقط به بچه‌های خوب هدیه می‌دهد.

بابا نوئل و مامان نوئل در کارخانه‌شان در قطب شمال با همکاری کوتوله‌های پریزاد (Elf) هدایا را تولید می‌کنند.

بابانوئل پیرمردی مهربان و خوش قلب است که در شب کریسمس برای بچه‌ها و بالاخص بچه‌های فقیر کادو می‌آورد و قلب کوچکشان را پر از شادی و امید می‌کند. آنچه که در فولکلور مسیحیان آمده است:

سال‌ها پیش، در روزگار بعد از میلاد مسیح، در یکی از شب‌های سرد زمستانی، پیرمردی از کنار کلبه خانواده فقیر و تنگدستی رد میشد. پیرمرد متوجه تنگدستی این خانواده و محرومیت آنها از مواهب زندگی شد. آن شب برفی، شب تولد حضرت مسیح (ع) بود و پدر خانواده نتوانسته بود به مناسبت آن شب سور و سات معمولی یک جشن کوچک را برای خانواده‌اش ترتیب دهد تا شب شادی برای بچه‌هایش بوجود آورد. پیرمرد متأثر از این موضوع متوجه درخت کاج شکسته جنب کلبه شد و تصمیم گرفت برای شادی دل کودکان این خانواده کاری کند، پس تمام شاخ و برگ‌های این کاج شکسته را با شکلات و شیرینی تزیین کرد و از آن جا رفت. آن خانواده فقیر متوجه این هدیه شدند و آن را هدیه‌ای از سوی مسیح مقدس دانستند. آن پیرمرد که بعدها نیز همچنان در هر عید شادی را به دل‌های کودکان هدیه می‌داد، بابا نوئل نام گرفت. 

ریشه تاریخی

بابا نوئل اشاره به نام یکی از کشیشان مسیحی به نام سن نیکولاس دارد که در قرن چهارم میلادی می‌زیست و از اهالی بیزانس و منطقه آناتولی در ترکیه فعلی بوده است. وی به خاطر کمک و دادن هدیه به فقرا شهرت داشت. جسد سنت نیکلا (نیکلاس) اکنون در کشور ترکیه در منطقه Demre (سواحل دریایی مدیترانه) مدفون است و به علت مومیایی شدن طبیعی (به علت سرما) هنوز قسمت‌هایی از آن سالم مانده است. دانشمندان در سال ٢٠٠٣ موفق به بازسازی صورت وی از روی استخوان‌ها شدند و با کمال تعجب دریافتند که بابانوئل واقعی رنگین پوست (پوستی به رنگ قهوه‌ای روشن) بوده است.