شاتل سرویس دهنده برتر اینترنتی آذرماه
ارسال در تاريخ پنجشنبه ۱۳۸٩/۱٠/٩ توسط ایمان

مرکز توسعه و مدیریت اینترنت کشور فهرست شرکت­ های برتر ارایه‌دهنده خدمات اینترنت را از لحاظ متوسط سرعت و کیفیت ارسال اینترنت به کاربران در آذر ماه معرفی کرد تا مشخص شود چه شرکت­ هایی بدون کم‌فروشی اینترنت را با سرعت واقعی در اختیار کاربران خود قرار داده‌اند.اطلاع یافتن از سرعت واقعی اینترنت برای حدود 27 میلیون کاربر اینترنت یک نیاز محسوب می‌شود تا کاربران بدانند شرکت­ های اینترنتی دقیقا با چه کیفیت و سرعتی اینترنت را در اختیارشان قرار می‌دهند.

جدول ISP های برتر اعلام شده از سوی مرکز توسعه و مدیریت اینترنت کشور - متما - در آذر ماه امسال با توجه به متوسط سرعت و کیفیت دریافت و متوسط سرعت و کیفیت ارسال و تعداد تست­ های انجام شده نشان می ­دهد که سرویس‌دهندگان اینترنتی در سه بازه هشت ساعته شبانه روز برخلاف ماه گذشته سرویس هایی متفاوت به مشترکان خود ارایه نداده و رفتاری یکسان داشته‌اند.


در آذر ماه امسال شرکت های شاتل، پارس آنلاین، ندا گستر صبا و ارتباطات فن آوا به ترتیب سرویس‌دهندگان برتر در ساعات 1 تا 8 صبح اعلام شده­ اند که این شرکت  ­ها در آبان ماه نیز رتبه بندی تقریبا مشابهی داشتند. در همین حال اسامی این شرکت ­ها در رتبه بندی ساعات 8 صبح تا 16 بعدازظهر نیز به چشم می‌خورد و تنها شرکت افرانت به این لیست اضافه شده است.


طبق جدول رتبه بندی شرکت­ های برتر اینترنتی سرویس دهندگان برتر در ساعات 16 تا 24 ماه آذر نیز به ترتیب شرکت­ های شاتل، پارس آنلاین، ندا گستر صبا و افرا نت بوده‌اند که این امر نشان می ­دهد شرکت شاتل در ساعات مختلف شبانه روز اینترنت را با سرعت واقعی در اختیار کاربران خود قرار داده است.


در رده‌بندی شرکت‌ های اینترنتی برتر آبان ماه نیز چهار شرکت شاتل، نداگستر صبا، پارس آنلاین و ارتباطات فن آوا به عنوان سرویس‌دهندگان برتر در ساعات 1 تا 8 صبح اعلام شدند و از ساعات 8 صبح تا 16 بعدازظهر به ترتیب نام شرکت‌ های ارتباط شبدیز، شاتل، نداگستر صبا، داتک، پارس آنلاین، توسعه رسان پاسارگاد، سرمایه‌گذاری اوراکل، ارتباطات فن آوا و افرانت اعلام شد. در همین حال از سوی مرکز توسعه و مدیریت اینترنت کشور، سرویس دهندگان برتر اینترنتی در ساعات 16 تا 24 روز های آبان ماه شرکت‌ های ندا گستر صبا، پارس آنلاین، توسعه رسان پاسارگاد، شاتل، سرمایه گذاری اوراکل، ارتباطات فن آوا و افرانت معرفی شده بودند.


امکان آزمایش سرعت واقعی اینترنت کاربران


کاربران اینترنت باید برای اطلاع یافتن از سرعت واقعی اینترنت خود از نرم افزار ایرانی سنجش سرعت اینترنت که در سایت اینترنتی متما به نشانی www.matma.ir قابل دانلود است، استفاده کنند.


در این نوع آزمایش کاربر با استفاده از مرورگر خود به سرور سنجش متصل شده و دو طرف نرم افزار سنجش با تبادل بسته­ های مشخصی از اطلاعات و زمانبندی ارسال و دریافت بسته‌ها متوسط سرعت اتصال کاربر را محاسبه می ‌کند.


سرعت محاسبه شده در این حالت میزان پهنای باند استفاده نشده (ظرفیت خالی خط) در طول زمان آزمایش است، در نتیجه در صورتی که بخشی از پهنای باند موجود توسط ارتباطات دیگری اشغال شده باشد میزان سرعت محاسبه شده کمتر از ظرفیت واقعی خط خواهد بود.


کاربران سرویس دهندگان خود را تست کنند


مرکز توسعه و مدیریت اینترنت همچنین اعلام کرده که سرویس دهندگانی که دارای تعداد تست کمتر از 10 باشند حذف می ­شوند به همین دلیل این سرویس دهندگان باید با تشویق کاربران خود به انجام تست در این رده بندی قرار گیرند.


هم‌اکنون بیش از 5/27 میلیون نفر در کشور کاربر اینترنت هستند و طبق آخرین آمار ارایه شده ضریب نفوذ اینترنت در ایران 34 درصد است که اکثر قریب به اتفاق این کاربران از اینترنت دایل آپ استفاده می ­کنند و سهم اینترنت پرسرعت با سیم و بی سیم بسیار اندک است.

منبع: ایسنا