ویندوز ۲۵ ساله شد!
ارسال در تاريخ شنبه ۱۳۸٩/۸/٢٩ توسط ایمان

اولین نسخه از سیستم عامل ویندوز محصول شرکت مایکروسافت 20 نوامبر ، 25 سال قبل در عصری که هنوز رایانه وسعت امروزی خود را نداشت رسما عرضه شد.


در عصری که در آن هر تولید کننده رایانه ای سیستم عامل مخصوص به خود را عرضه می کرد و اپل با رایانه های "مکینتاش" بر بازار سلطه داشت ماشینهای کلاس "آی. بی. ام. مایکروسافت" که در آن زمان هنوز "آی. بی. ام. سازگارپذیر" نامیده می شد با سیستم عامل "داس" وارد بازار شد.
بیش از یکسال پس از عرضه محصول مشترک مایکروسافت و "آی. بی. ام" اولین نسخه از سیستم عامل ویندوز به نام "ویندوز 1.0" در 20 نوامبر 1985 عرضه شد.
این سیستم عامل تنها یک تداخل گرافیکی از سیستم عامل قدیمی "ام. اس- داس" و اولین تلاش مایکروسافت برای ایجاد یک محیط عامل با توانایی چندعملکردی بر روی سکوی رایانه شخصی بود. ویندوز 1.0 تمام قابلیتهای اولیه ای که بعدها در تمام نسخه های ویندوز وارد شد را دارا بود و مایکروسافت را به سوی تبدیل شدن به "غول نرم افزاری دنیا" پیش می برد.
در تفاوت با نسخه های بعدی ویندوز، اولین نسخه این سیستم عامل یک قابلیت چندعملکردی محدود به برنامه های جانبی و نرم افزارهای موجود برپایه "ام. اس- داس" را عرضه می کرد.
این برنامه های جانبی می توانستند حافظه را تنها از طریق سیستم شکل دهی حافظه خود ویندوز مدیریت کنند. این سیستم شکل دهی، برپایه یک الگوی نرم افزاری حافظه مجازی عمل می کرد که اجازه می داد برنامه های بزرگتر از حافظه "رم" در دسترس نیز اجرا شوند.

یک جمله آمریکایی بیان می دارد: "اگر یک محصول بدون نقص است این بدان معنی است که آن را بسیار دیر عرضه کرده ای."


اکنون در 20 نوامبر 2010 ، یک ربع قرن از زمان عرضه رسمی ویندوز 1.0 گدشته است. این محصول که با قیمت 99 دلار وارد بازار شده بود به رایانه اجازه می داد که از عملکردهای تعاملی مثل ماوس استفاده کند.


اما این ویندوز از تعداد زیادی "باگ" (حفره امنیتی) رنج می برد و به همین علت بیل گیتس برای حل این مشکلات، ویندوز 1.0.1 را در سال 1986 و ویندوز 2.0 را در سال 1987 عرضه کرد اما رشد درخشان ویندوز تنها در سال 1990 و زمانی که نسخه ویندوز 3.0 وارد بازار شد و یک میلیون لیسانس را فروخت حاصل شد، به این ترتیب مایکروسافت توانست سلطه بازار سیستم عاملها را در اختیار بگیرد و در همان سال با عرضه اولین نسخه بسته "آفیس"، شرکت بیل گیتس رسما به غول نرم افزاری دنیا تبدیل شد.


در سال 1998 در سیستم عامل ویندوز 98 برای اولین بار سیستم به روزسازی خودکار Windows Update وارد سیستم عاملهای ویندوز شد.
این سیستم توانست برای بارگذاری بسته های محافظتی در مقابله با حفره های امنیتی مفید باشد و پایداری و دوام سیستم عامل را بهبود بخشد.
5 سال بعد، با توسعه اتصال به اینترنت و عرضه ویندوز 95 که مجهز به ابزارهای مختلفی برای تسهیل در ورود به وب بود موقعیت مایکروسافت بیش از گذشته مستحکم شد.

منبع: خبرگزاری مهر