گران‌ترین نام‌های دامنه‌ اینترنتی
ارسال در تاريخ چهارشنبه ۱۳۸٩/۱٠/۱٥ توسط ایمان

دامنه نامی است که برای شناسایی یک وب‌سایت به کار گرفته می‌شود و انتخاب آن در جلب بازدیدکنندگان تاثیر به‌سزایی دارد که رقابت دائمی را برای کسب نام‌های محبوب به‌وجود آورده و به بالا رفتن قیمت برخی از آن‌ها منتهی شده است.

 


دانشنامه فارسی اقتصاد: پایگاه اینترنتی روزنامه دیلی تلگراف در گزارشی به بررسی گران‌ترین نام‌های دامنه خریداری شده پرداخت است که برخی از آن‌ها به این شرح‌اند:


Insure.com:
این نام دامنه که در سال ۲۰۰۹ به مبلغ ۱۶ میلیون دلار خریداری شد، بی‌شک بزرگ‌ترین فروش نام دامنه را داشته است. این نام دامنه در ماه دسامبر ۲۰۰۱ ابتدا توسط Insure.com به مبلغ ۱٫۶ میلیون دلار خریداری شده بود. یکی از کارهایی که این وب سایت انجام می‌دهد فراهم کردن قیمت بیمه عمر، خودرو و سلامت است.


Fund.com:
شرکت اینترنتی سهامی عامی که در عرضه خدمات مالی فعالیت می‌کرد، در سال ۲۰۰۸ به مبلغ ۹٫۹۹ میلیون پوند فروخته شد و اطلاعات در مورد گزینه‌های سرمایه‌گذاری وجه فراهم کرده، نظر کارشناسی داده و به کاربران امکان می‌دهد سهام بگیرند.


Business.com:
این نام دامنه که در سال ۱۹۹۹ به مبلغ ۷٫۵ میلیون دلار خریداری شد، موتور جست‌وجوی کسب و کار و دایرکتوری اینترنتی است که در سال ۱۹۹۹ توسط جیک وین بوم، رییس هیات مدیره پیشین گروه والت دیسنی و اسکای دیتون، بنیانگذار Earthlink بنیانگذاری شد و شرکت business.com در سال ۲۰۰۷ به ناشر Yellow Pages به مبلغ ۳۴۵ میلیون دلار فروخته شد.


Diamond.com:
این نام هم در سال ۲۰۰۶ به مبلغ ۷٫۵ میلیون دلار خریداری شد که در زمینه فروش جواهرات الماس فعالیت می‌کند و توسط فروشنده جواهرات آنلاین ice.com خریداری شد.


Casino.com:
این نام به سایت شرط‌بندی آنلاین مربوط است که در سال ۲۰۰۳ به مبلغ ۵٫۵ میلیون دلار خریداری شد.


Toys.com:
این دامنه در سال میلادی گذشته توسط ToysRUs در حراجی به مبلغ ۵٫۱ میلیون دلار خریداری شد. در این حراج پس از متوقف شدن پیشنهادهای دیگر در مبلغ سه میلیون دلار، این شرکت اسباب‌بازی و دارنده دامنه‌هایی مانند free.com و divorce.com به پیشنهاد قیمت ادامه دادند تا در نهایت این فروشنده برنده شد.
به تازگی یک نام دامنه غیراخلاقی که یکی از گران‌ترین نام‌های دامنه در تاریخ است، به حراجی گذاشته شده و پیشنهاد قیمت آن از یک میلیون دلار آغاز می‌شود. این نام دامنه در سال ۲۰۰۶ به مبلغ ۱۴ میلیون دلار خریداری شده بود.