کامپیوتر حس شما را می خواند
ارسال در تاريخ چهارشنبه ۱۳۸٩/۱٠/۱٥ توسط ایمان

محققان دانشگاه کیمبریج از ساخت برنامه رایانه‌ای جدیدی خبر داده‌اند که می‌تواند با بررسی حالات صورت و الگوهای گفتاری، احساسات انسانی را درک کند.

 


گروه محققان مرکز Computer Laboratory وابسته به دانشگاه کیمبریج به مدیریت پروفسور پیتر رابینسون موفق به ارائه نمونه اولیه این نرم‌افزار شده‌اند که می‌تواند تعامل میان رایانه‌ها و انسان‌ها را افزایش دهد.
رابینسون در این خصوص گفت: «ما در حال ساخت درک احساسات و عواطف در نسل جدید رایانه‌های هوشمند هستیم. این رایانه‌ها می‌توانند حافظه‌‌های ما را بخوانند و دریابند که هر یک از ما چگونه محیط پیرامون را احساس می‌کنیم».
او در ادامه توضیح داد: «رایانه‌ها واقعا ابزارهای خوبی هستند تا متوجه شوند که هر یک از کاربران چه چیزی تایپ می‌کنند و یا چه چیزهایی را به زبان می‌آورند. اما به اعتقاد من، فهم این ابزارها فقط به گفته‌ها و نوشته‌های ما ختم نمی‌شود، آن‌ها می‌توانند به نوع کلام ما و احساساتمان نیز توجه داشته باشند».
این دانشمندان برای ساخت نرم‌افزار یاد شده همکاری‌های نزدیکی را با «مرکز تحقیقات دانشگاه آوستین» انجام دادند تا موفق به ابداع روشی شوند که بر پایه آن رایانه دریابد که هر یک از کاربران چه احساسی دارند و چگونه در مقابل محیط پیرامون واکنش نشان می‌دهند.
زمانی که صورت کاربر در مقابل رایانه مجهز به این نرم‌افزار قرار می‌گیرد، حالات صورت وی محاسبه و بررسی می‌شود و احساسات او از این حالات نمایان می‌شود. کارشناسان اعلام کردند که این نرم‌افزار در بیش از 70 درصد موارد احساسات کاربران را درست تشخیص داده است.

منبع: همکاران سیستم