پلیس سایبری ناجا افتتاح شد
ارسال در تاريخ جمعه ۱۳۸٩/۱۱/۸ توسط ایمان

سردار هادیانفر گفت: ما از 8 قانون و مقررات در مأموریت‌های پلیس مبارزه با جرائم سایبری استفاده می‌کنیم و در ایران 81 درصد جرائم سایبری با انگیزه مالی، 13 درصد با انگیزه ضداخلاقی، 2 درصد با انگیزه سرگرم …رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا گفت: اهداف کلان پلیس فتا حفاظت از اموال، منافع و اسرار ملی است و به زودی آمایش سرزمینی پلیس فتا در سراسر کشور در سال 90 اجرا می شود.

به گزارش فارس سردار سید کمال هادیانفر در مراسم افتتاحیه پلیس سایبری فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا (فتا)، گفت: رشد مداوم سامانه های متکی بر اطلاعات و رشد جهشی نفوذ اینترنت نشانه تمایل مردم به فضای مجازی است لیکن فناوری اطلاعات دارای تهدیدات و فرصت هایی است.

وی ادامه داد: ابزارهای الکترونیکی در جرائمی نظیر نفوذ به کامپیوتر استفاده شده است و این جرائم در دو دهه گذشته موجب تشکیل واحدهای پلیس اینترنتی، پلیس فوق فناوری و پلیس فضای مجازی و براساس نشست بوداپست پلیس سایبری ایجاد شده است.

سردار هادیانفر بیان داشت: پلیس سایبری می تواند از جاسوسی، خرابکاری و نقض خرابکاری جلوگیری کند و ابزار فناوری اطلاعات نقش انکارناپذیری در رقابت های سیاسی، امنیتی، اختصاص و تجارت، اخلاقی و دینی در عرصه ملی و بین المللی ایفا خواهد کرد.

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا با بیان اینکه در سال 2010 حجم بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات بیش از درآمد معاملات تجاری بوده است، عنوان کرد: رشد کاربران اینترنت بیش از 2 میلیارد نفر بوده است و تهدیدهای اینترنتی در حوزه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، امنیتی و اقتصادی وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه سیر تحولات سایبری از شروع ویروس ها بوده است، گفت: در سال 2009، 8 میلیون و 226 هزار و 800 فقره جرم سایبری در 20 کشور جهان به وقوع پیوسته است که کمترین آن در کشور آرژانتین و بیشترین آن در کشور آمریکا بوده است.

سردار هادیانفر گفت: ما از 8 قانون و مقررات در مأموریت های پلیس مبارزه با جرائم سایبری استفاده می کنیم و در ایران 81 درصد جرائم سایبری با انگیزه مالی، 13 درصد با انگیزه ضداخلاقی، 2 درصد با انگیزه سرگرمی و کنجکاوی و 3 درصد با انگیزه انتقام جویی انجام می شود.

وی اظهار داشت: همچنین توزیع جرائم اینترنتی در تهران، خراسان و گیلان بیشتر است. رشد قارچ گونه جرائم سایبری سوءاستفاده از اینترنت و تخریب نظام فرهنگی و اجتماعی مخل امنیت جامعه است.

سردار هادیانفر عنوان کرد: مأموریت کامل پلیس فتا حفاظت از رهیافت و هویت دینی است و چشم انداز پلیس فتا تأمین امنیت فضای مجازی است.

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا در پایان خاطرنشان کرد: اهداف کلان پلیس فتا حفاظت از اموال، منافع و اسرار ملی است و به زودی آمایش سرزمینی پلیس فتا در سراسر کشور در سال 90 اجرا می شود و در 32 استان کشور پلیس فتا رونمایی خواهد شد.