عیب در چیپست های Sandy Bridge
ارسال در تاريخ پنجشنبه ۱۳۸٩/۱۱/۱٤ توسط ایمان

وجود مشکل در طراحی یک چیپست، به اندازه کافی خبر بدی است. اما زمانی که شنیدیم نسل جدید چیپست های Sandy Bridge این مشکل را دارند؛ بدتر هم شد. در نسل ششم چیپست های اینتل عیبی گزارش شده است که به کنترلر SATA مربوط می شود.اینتل اعلام کرده است که این مشکل باعث تنزل سرعت پورت ها در طول زمان شده و بنا بر این مادربرد های مبتنی بر آن، در عملکرد های Input/Output دچار مشکل خواهند شد. اینتل اعلام کرده که فروش این محصول را متوقف کرده و شروع به تعمیر آن ها خواهد نمود. آن چیپست هایی هم که فروخته شده اند فراخوانی خواهند شد.

  حالا اگر بخواهیم کمی روی جزئیات دقیق تر شویم، باید به سراغ سایت Anandtech برویم. این سایت یک مقاله بلند بالا در باره این مشکل منتشر کرده است. اما به طور مختصر و مفید باید مشکل را در ترانزیستور هایی که برای کنترلر SATA 3Gb در نظر گرفته شدن اند؛ بیان کرد. در واقع اشکال در مهندسی این چیپست است که این ترانزیستور ها را در معرض جریان بالاتر از تحمل آن ها قرار می دهد. اگر مساله به یک یا چند ترانزیستور محدود می شد، مشکلی نبود اما متاسفانه بیشتر این ترانزیستور ها؛ این مشکل را دارند. پس در روز های اول مشکلی ندارید و به تدریج با قرار گرفتن ترانزیستور ها در معرض فشار؛ عملکرد آن ها کند شده و یا از کار می افتند. در نتیجه سرعت پورت SATA 3Gb دائما در حال تنزل خواهد بود.

  لازم به ذکر است که اگر از تکنولوژی نسل جدید؛ یعنی SATA 6Gb استفاده می کنید؛ در معرض خطر قرار ندارید! به شرطی که اصلا کاری به کار پورت های ساتا 3 گیگابیت نداشته باشید. اکیدا اعلام می شود که این مشکل در چیپست های P67 و H67 (چیپست های سری 6) وجود دارد و دارندگان چیپست های سری های پایین تر؛ کاملا در امان هستند.

بنابر این اگر شما در حال حاضر از یک پردازنده Core i5 یا Core i7 مبتنی بر “Sandy Bridge” بهره می برید؛ بهتر است صبر کنید و منتظر اعلام فراخوانی باشید. این مشکل فعلا چندان هم بحرانی نیست و شما فعلا مشکلی را حس نخواهید کرد. ضمن این که باید بدانید، اینتل در این مورد سخاوتمندانه عمل کرده و 700 میلیون دلار بودجه برای رفع این مشکل اختصاص داده است. اما قطعا برای اینتل و کارمندانش خبر بسیار ناگواری است. برای شما چطور بوده؟