ناامن بودن ۸۰ درصد مرورگرهای اینترنتی
ارسال در تاريخ شنبه ۱۳۸٩/۱٢/٧ توسط ایمان

حدود 80 درصد از مرورگرهای اینترنتی که این روزها در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند ناامن هستند و هر کدام از آنها به نوعی در سیستم داخلی خود شامل یک مورد آسیب‌پذیری می‌شوند که هنوز شناخته و مرتفع نشده است.شرکت Qualys که از بزرگترین مراکز ارایه‌دهنده خدمات مدیریت امنیتی است، مهم‌ترین عوامل بروز ناامنی در مرورگرهاFlash،‌ Java، Shockwave یا QuickTime است.

این شرکت برای بدست آوردن نتایج فوق بررسی گسترده‌ای را روی 200 هزار کاربری که از ابزار رایگان BrowserCheck استفاده می‌کنند، ظرف مدت 6 ماه انجام داد. این ابزار به گونه ساخته شده که میزان آسیب‌پذیری و حفره‌های امنیتی موجود در مرورگرهای اینترنتی Internet Explorer، Firefox، Chrome، Safari و Opera را در سیستم‌های عامل ویندوز، Mac OS X و لینوکس نشان می‌دهد.


نکته قابل ملاحظه‌ای که در پایان این پژوهش به دست آمد این است که بیش از نیمی از آسیب‌پذیری‌های موجود در مرورگرهای اینترنتی یاد شده حاصل Plug-in در آنهاست. «ولفانگ کاندِک» مدیر فناوری مرکز Qualys در این باره گفت: «این میزان آسیب‌پذیری به وسیله Plug-in بسیار بیشتر از مقدار پیش‌بینی شده ماست».

برنامه‌هایی که بیشترین آسیب‌پذیری را در مرورگرهای اینترنتی به‌وجود آوردند به‌ترتیب شامل Java، ‌Adobe Reader، QuickTime، Flash، Shockwave و Windows Media Player می‌شدند. بسیاری از این Plug-inها به صورت گسترده بین کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرند. طبق آمار موجود، 97 درصد رایانه‌های شخصی در دنیا از برنامه Adobe Flash استفاده می‌کنند و روی 95 درصد رایانه‌ها در دنیا نیز برنامه Windows Media Player نصب شده است.
همچنین گفته می‌شود که 20 درصد مرورگرهای اینترنتی به دلیل ابزارهای ویژه‌ای که برای آن مرورگر به‌خصوص ارایه می‌شود، دچار ناامنی می‌شوند.