خواندن اطلاعات لینوکس در ویندوز
ارسال در تاريخ پنجشنبه ۱۳۸٩/۱٢/۱٩ توسط ایمان

کاربرانی که روی سیستم خود هم ویندوز دارند و هم لینوکس، از دردسری در این میان آگاه هستند: لینوکس می‌تواند فایل‌های ویندوزی را بخواند، در حالی که ویندوز قادر به خواندن فایل‌های موجود در درایوهای لینوکسی نیست. از این‌رو راه‌حلی برای این موضوع ارائه میدهیم. در ابتدا بهتر است نگاهی به انواع سیستم‌های فایل متداول لینوکسی بیندازیم.

 


سیستم فایل مورد استفاده متداول برای لینوکس، ext3 یا سومین نسل سیستم فایل گسترش یافته لینوکسی است که در بیشتر توزیع‌های فعلی لینوکسی، به‌عنوان سیستم فایل پیش‌فرض مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیستم فایل ext4 نیز به‌عنوان نسل بعدی سیستم فایل‌های لینوکسی است که برخی از توزیع‌های لینوکس پشتیبانی پیش‌فرض از آن‌را آغاز کرده‌اند.

سیستم فایل ext4 نخست برای رفع مشکلات محدودیت‌های ذخیره‌سازی 64 بیتی و همچنین بهبود بازدهی و سرعت سیستم فایل ext3 به‌وجود آمد. توسعه‌‌دهندگان هسته لینوکس، فعلا به‌ دلیل پایداری بیشتر و به‌‌اصطلاح از آب‌و‌گل در آمدن ext3 از آن استفاده می‌کنند.

برای خواندن اطلاعات لینوکسی در ویندوز، نرم‌افزاری به‌نام Ext2Read وجود دارد که می‌تواند سیستم‌های فایل ext2، ext3 و ext4 را بخواند. در این نرم‌افزار می‌توان فایل‌ها را اجرا یا آنها را کپی و حذف کرد. همچنین می‌توان فولدرها را به‌طور کامل جابه‌جا کرد و کارهایی از این دست. برای دریافت این ابزار مفید به نشانی زیر بروید:
http://sourceforge.net/projects/ext2read/

در صورتی که سیستم فایل توزیع شما از نوع ext2 است، می‌توانید برای ویندوزهای 2000، ویستا و اکس‌پی نرم‌افزار Ext2Fsd را که رایگان و تحت مجوز GPL2 منتشر شده است، دریافت کنید. برای دریافت این نرم‌افزار به‌نشانی زیر بروید:‌
http://www.ext2fsd.com/

نکته: زمان ایجاد یا فرمت ‌کردن سیستم فایل ext4، در صورتی که بخواهید با برنامه ext2fsd کار کنید، باید گزینه O^extent‌– را در دستور قرار دهید تا بیت extent آن غیرفعال شود. در غیر این صورت، این بیت فعال خواهد شد و نمی‌توانید از طریق ویندوز و این نرم‌افزار به ‌آن دسترسی پیدا کنید.
در ویندوز7، پیش از اجرا، روی این نرم‌افزار کلیک‌راست کرده و Properties را بزنید.
حالا گزینه Compatibility Mode را، ویندوز ویستا، سرویس‌پک2 بگذارید و گزینه Run as administrator را هم تیک بزنید.

نصاب ext2fsd را اجرا کنید. پیشنهاد می‌شود هنگام نصب، گزینه enable write access را غیرفعال کنید تا اگر مشکلی پیش آمد، سیستم‌عامل لینوکستان را از دست ندهید.
ویندوز7 را دوباره راه‌اندازی کرده و از منوی استارت، برنامه Ext2 Volume Manager را اجرا کنید.