محبوبیت ویندوز برای اولین بار کاهش یافت!
ارسال در تاريخ جمعه ۱۳۸٩/۱٢/٢٠ توسط ایمان

سهم ویندوز که محبوب‌ترین سیستم‌عامل در دنیا محسوب می‌شود برای نخستین بار رو به کاهش گذاشته و به کمتر از 90 درصد رسیده که این مسئله تهدیدی بزرگ برای مایکروسافت است.

 


اطلاعات منتشر شده از سوی شرکت تحقیقاتی Net Applications که برای مطالعه جدید خود میلیون‌ها رایانه شخصی، دستگاه الکترونیکی همراه و سیستم‌عامل را مورد بررسی قرار داده حاکی از آن است که در فوریه 2009 سهم ویندوز از بازار جهانی سیستم‌های عامل 93.74 درصد بوده است که این رقم در دسامبر 2010 به 90.29 درصد رسیده است.
در فوریه 2010 سیستم‌عامل ویندوز صاحب 92 درصد از بازار جهانی سیستم‌های عامل بود و به هر حال هنوز هم بیش از 90 درصد بازار جهانی را در اختیار دارد؛ اما کارشناسان نگران آینده این سیستم‌عامل در بازار جهانی هستند و احتمال می‌دهند که در سال جاری میلادی صاحب کمتر از 90 درصد بازار جهانی سیستم‌عامل‌ها شود.
"وینس ویزاکارو " مدیر مرکز بازاریابی و فعالیت‌های استراتژیک در شرکت Net Applications در این خصوص گفت: «بررسی وضعیت سیستم‌عامل‌ها در بازار جهانی نشان می‌دهد که سهم ویندوز از این بازار به‌زودی به کمتر از 90 درصد می‌رسد و در سال 2011 ما شاهد این وضعیت خواهیم بود. زمان دقیق این اتفاق به عوامل مختلفی که در بازار رخ می‌دهد، بستگی دارد. این مسئله می‌تواند در ماه آینده اتفاق بیفتد و یا هرگز تحقق نیابد».
  کارشناسان بر این باورند که حاکمیت مایکروسافت بر بازار جهانی سیستم‌های عامل برای نگه داشتن سهم ویندوز بالای 90 درصد کافی نیست و این شرکت باید اقدامات دیگری را در این زمینه انجام دهد.