لپ‌تاپی که در 30 ثانیه تمام قطعاتش از هم جدا می‌شوند
ارسال در تاريخ چهارشنبه ۱۳۸٩/٩/۱٠ توسط ایمان

رایانه‌ها اغلب قابل بازیافت هستند، اما در بسیاری موارد، ‌قطعه‌قطعه کردن رایانه‌ها در کشورهای فقیر،‌ سموم زیادی را روانه طبیعت می‌کند. شاید اگر قطعات راحت‌تر از هم جدا شوند، ‌این مشکل هم برطرف شود.
بسیاری از موادی که ما در طول روز از آن‌ها استفاده می‌کنیم، ‌در حقیقت قابلیت بازیافت دارند. از قوطی‌های آلومینیومی نوشابه و انواع نوشیدنی‌ها گرفته، تا قطعات همین رایانه‌ای که الان روبروی شما است، همه قابل بازیافت هستند. اما این بدان معنا نیست که لزوما مردم آن‌ها رابازیافت می‌کنند یا حداقل با روش‌های مناسبی آن‌ها را بازیافت می‌کنند.

بسیاری از بطری‌های پلاستیکی آب آشامیدنی در نهایت سر از گودال‌ها در می‌آورند و بسیاری از ابزارهای الکترونیکی سوار بر کشتی به آنسوی آب‌ها فرستاده می‌شوند تا قطعاتشان از هم جدا شود و این روش، ‌اغلب مردم را در معرض مواد خطرناک قرار می‌دهد،‌ چون جدا کردن قطعات و به خصوص فلزات از لوازم الکترونیک، معمولا مواد سمی و خطرناک زیادی را روانه آب‌ها و طبیعت می‌کند. اما شاید راه دیگری هم وجود داشته باشد.

به گزارش دیسکاوری، گروهی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه استنفورد تصمیم گرفته‌اند برای این مسئله،‌ راه‌حلی پیدا کنند .آن‌ها لپ‌تاپی را طراحی کرده‌اند که به سادگی بازیافت می‌شود. ایده اصلی این بود که هر چه ساده‌تر بتوان قطعات داخلی پلاستیکی لپ‌تاپ را از قسمت‌های فلزی آن جدا کرد،‌ احتمال این که لپ‌تاپ کهنه با روش‌های مسئولانه‌تر و سالم‌تر و در نتیجه کم‌خطرتری بازیافت شود، ‌بالاتر می‌رود.

این لپ‌تاپ تازه طراحی شده، ‌بلوم (به معنی شکوفه) نام گرفته و در کم‌تر از 30 ثانیه می‌توان قطعات آن را کاملا از هم جدا کرد. برای مقایسه،‌ بد نیست بدانید که لپ‌تاپ‌های موجود،‌ برای جدا شدن قسمت‌ها نیاز به یک فرد متخصص و البته سه ابزار مختلف دارند و با این همه، دست کم 45 دقیقه هم طول می‌کشد تا همه قطعاتشان از هم جدا شوند.

البته این تنها مزیت این لپ‌تاپ جدید نیست؛ چراکه صفحه‌کلید و تاچ‌پد آن را می‌توان از بدنه جدا کرد و به‌شکل کی‌بورد بیسیم مورد استفاده قرار داد.

منبع: خبرآنلاین
تکنولوژی