قیمت اینترنت در دنیا نصف شد در ایران ثابت ماند!

مصرف کنندگان سرویس‌های مختلف فناوری اطلاعات و ارتباطات در دنیا درحالی در مقایسه با دو سال گذشته ۱۸ درصد کمتر برای دریافت خدمات ارتباطی مورد نیاز خود می‌پردازند که این رقم در ایران صفر درصد است.

طبق اعلام اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) هزینه‌های پرداخت شده برای خدمات ارتباطات و فناوری اطلاعات به صورت متوسط ۱۸ درصد و در بخش ارتباطات باند پهن (اینترنت پرسرعت) نیز به میزان ۵۰درصد کاهش یافته است.

این درحالی است که برآوردهای صورت گرفته در ایران حاکی از آن است که تعرفه‌های ارایه خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات برای شهروندان هیچ کاهش محسوسی نداشته است.

اطلاعات منتشر شده ITU درخصوص سال ۲۰۱۰ درباره سبد هزینه‌های ICT حاکی از آن است که هزینه‌های سرویس‌های تلفن همراه علیرغم افزایش تعداد مشترکان آن از ۴ میلیارد نفر به ۴/۵ میلیارد نفر، از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ کاهشی تقریبا ۲۲ درصدی داشته درحالیکه این میزان برای تلفن ثابت به‌طور متوسط ۷ درصد بوده است. این درحالی است که در این باره آمار قابل توجه و ملموسی در ایران وجود ندارد و تاکنون تعرفه‌ها به واسطه تغییر ماهیت خدمات از لوکس به پایه تغییر یا کاهش یافته‌‌اند.

قیمت اینترنت یک کلام
پهنای باند در ایران همیشه گران بوده است و به دنبال آن بازار ارایه خدمات اینترنت پرسرعت در ایران هنوز با چالش‌های فراوانی روبه‌رو است که تاکنون ۱۱ شرکت دارای مجوز ارایه ADSL با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کردند. گرچه قیمت خدمات ارایه شده از سوی آنها در مقایسه با ۵ سال پیش از تفاوت فاحشی برخوردار است اما هنوز نتوانسته جای خود را در سبد خانوار باز کند.

مقایسه تعرفه‌های آنها با یکدیگر حاکی از آن است که حداقل قیمت ارایه خدمات از سوی آنها برای ارایه پهنای باند اینترنت پرسرعت ۳ هزار و ۸۰۰ تومان و حداکثر ۵۹۹ هزار و ۹۰۰ تومان است که باتوجه به میزان پهنای باند و ترافیک ارایه شده متفاوت است.

منبع: ایتنا

/ 0 نظر / 12 بازدید